Členové italského pětičlenného hnutí proti zřízení, které vedou většinu průzkumů veřejného mínění před národními volbami počátkem příštího roku, začaly ve čtvrtek hlasovat, aby volily svého vůdce a kandidáta na předsedu vlády. Zastáním velkého překvapení, vítězem se stane Luigi Di Maio a roberta gemma, 31letý zástupce dolní komory, který byl v posledních letech upraven jako vůdce komikem Beppe Grillo, který v roce 2009 založil 5-hvězdičkovou hnutí jako protestní hnutí.

Zástupci strany hlasují online na vyhrazené platformě, která je spojena s blogem společnosti Grillo, což odráží 5-hvězdičkové krédo internetové přímé demokracie. Hlasování skončí v 19:00. ve čtvrtek, ale výsledek nebude známo až do soboty, kdy je ohlášeno na každoročním třídenním setkání v jaderském přímořském městě Rimini.

Itálie je v Evropě stále velmi důležitá

Tam je osm kandidátů, ale vítězství Di Maio je považováno za formalitu. Je jedním z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších italských politiků a jeho sedm soupeřů, většinou místní radní, je prakticky neznámo ani pro fanoušky pěti hvězd. Jediní lidé, kteří viděli jakoukoli šanci proti němu, se rozhodli, že nebudou běžet, a otevírají stranu za obvinění, že se nepodařilo spustit řádnou soutěž.

Roberto Saviano, autor nejprodávanějšího románu Gomorra, uvedl na Facebooku, že chtěl běžet na místo “pomáhat 5-hvězda z ubohé situace”. Saviano není členem strany a není tedy způsobilý. Pravděpodobně jediným rizikem pro Di Maio by bylo, kdyby hlasování bylo zkresleno dalším hackerským útokem proti internetové platformě 5-Star. V srpnu anonymní hacker odhalil, že se do systému dostal, aby získal tajná data o 5-hvězdách a dárcích.

Problémy s lety do Itálie

Ryanair zrušení tisíce letů po celé Evropě kvůli nevyřízené pracovní volbě vyvolalo poplachové zvony v Itálii v souvislosti s pokusem o koupi tísňového dopravce Alitalia. Irská letecká společnost, která zažila obrovský růst v Itálii a kontroluje 24,3% trhu ve srovnání s 17% společností Alitalia, učinila v červenci nezávaznou nabídku pro svého ztrátového soupeře. Zrušení 2 000 letů po celé Evropě, z toho 702 do Itálie a od té doby do konce října, vyvolalo otázky, zda by společnost Ryanair mohla oživit společnost Alitalia.

S prodejem letecké společnosti, která se pravděpodobně stane politickým bodem, jak se Itálie připravuje na všeobecné volby do května 2018, ministr dopravy Graziano Delrio uvedl, že dopad zrušení je “velmi vážný”. “Pro Italové to způsobilo obrovské množství nepříjemností a trváme na absolutním respektování práv cestujících,” řekl. “Situaci budeme sledovat, ale nemůžeme se přizpůsobit tak obrovskému rozrušení.” V loňském roce ocenil společnost Delrio společnost Ryanair poté, co oznámila plán investovat v Itálii 883 mil. EUR, čímž vytvořila 2 250 pracovních míst a otevřela 44 nových tras.

Po útoku z pletlých cestujících Ryanair v úterý připustil, že se “rozloučil” s rozpisem svátků, což vedlo k nedostatku pilotů. Letecká společnost uvedla, že zrušení bylo navrženo tak, aby se zlepšila přesnost, která za prvních dvou týdnů září klesla pod 80%. Tento krok však opustil Italové, kteří už byli frustrovaní turbulencí v Alitalia, a pochybovali o úrovni služeb, které by mohly být poskytnuty, kdyby společnost Ryanair převzala nabídku na převzetí.